Ubiquiti » UISP Network » EP-24V-72W
Ubiquiti EP-24V-72W, EdgePower, 24V, 72W
[2285][EP-24V-72W]
 Order or Qty  Price
Prices exclude VAT
No Stock
Checking vendor inventory...
Order Qty:
UPC:817882027915
EP-24V-72W
The rack-mountable EdgePower 24V features 24VDC and 2 RJ45 PoE Ports.
You can receive alerts in the event of a power outage, and the EdgePower 24V offers a 12V lead acid battery input for redundancy if the AC input fails over (battery not included).
Specifications:
Dimensions 192 x 43.7 x 115 mm
Weight 650 g
Interface Networking 10/100 Mbps RJ45 Ports
Interface Management Ethernet In-Band
PoE Output 24VDC Passive PoE
DC Output 24V, 3A
Power Method AC Input 100-240VAC, 50-60 Hz, Universal Input
Power Method Battery Input DC Terminal Block
Power Supply AC Input AC/DC 72W
Power Supply Battery Input 12VDC Lead Acid Battery*
Max. Power Consumption - System 2W
Max. Power Consumption - Output 72W
LEDs System Status
LEDs RJ45 Data Ports PoE; Link/Activity
Operating Temperature 0 to 40°C
Operating Humidity 10 to 90% Noncondensing
Additional Images:
Return for:
Refund: Store Credit: Repair:
20 day(s) 40 day(s) 24 month(s)
Reviews
Customers who bought this product also purchased
Ubiquiti LBE-5AC-Gen2, UISP airMAX LiteBeam 5AC 23 dBi
Ubiquiti EP-54V-72W, EdgePower 54v 150W
SHOPPING CART
0 items
Manufacturer
Ubiquiti Networks
Ubiquiti Networks Homepage
Other products
Notifications more
Notify me of updates to Ubiquiti EP-24V-72W, EdgePower, 24V, 72W