Ubiquiti » UISP Network » EP-54V-72W
Ubiquiti EP-54V-72W, EdgePower 54v 150W
[2388][EP-54V-72W]
 Order or Qty  Price
Prices exclude VAT
No Stock
Checking vendor inventory...
Order Qty:
UPC:817882027922
EP‑54V‑72W Power Supply with UPS and PoE
The EdgePower 54V 72W is a UNMS monitored and managed 54V DC power supply with integrated battery backup.
This product provides WISPs with an easy-to-install 54V redundant power supply that includes a management user interface, SNMP, and simple 12V battery backup charger with multiple 54V outputs for small sites.
Specifications:
LAN speed 2 x 10/100Mbps
Max. operating humidity  90%
Construction Rackmount
Input and output power Terminal block
Buttons Reset
Operating temperature  0°C up to 40°C
Weight 650gr
Dimentions 115x192x44mm
Pin powering 4,5 (+), 7,8 (-)
Redundant power supply Yes
Charging function Yes
PoE-Out standards Passive 54V
PoE Out ports 2
Power 72W
PoE budget 72W
Output Voltage 54V
Output Current 1.3A
Max. power consumption 2W
Power via connector/terminal 230V AC
Web management Yes
Additional Images:
Return for:
Refund: Store Credit: Repair:
20 day(s) 40 day(s) 24 month(s)
Reviews
Customers who bought this product also purchased
MikroTik RouterBOARD L009UiGS-RM
Ubiquiti LBE-5AC-Gen2, UISP airMAX LiteBeam 5AC 23 dBi
Ubiquiti PBE-5AC-ISO, UISP airMAX PowerBeam 5AC ISO 25 dBi
MikroTik nRAYG-60adpair, Wireless Wire nRAY, 60GHz, L3, complete link