Outdoor 5.xGHz » PBE-M5-400
Ubiquiti PBE-M5-400, UISP airMAX PowerBeam M5 400mm
[1499][PBE-M5-400]
 Order or Qty  Price
Prices exclude VAT
In Stock: 4
Checking vendor inventory...
Order Qty:
UPC:810354022623
PBE-M5-400
The PowerBeam’s excellent beam directivity provides the best performance in high-noise environments.
Specifications:
CPU Atheros MIPS 74KC, 560 MHz
Memory 64 MB DDR2, 8 MB Flash
Networking Interface (1) 10/100/1000 Ethernet Port
Max TX 26 dBm
Operating frequency 5170 - 5875
Gain 25 dBi
Channel Sizes 5/8/10/20/30/40 MHz
Polarization Dual Linear
Dimensions  420 x 420 x 275 mm
Weight 1.753 kg
Power Supply 24V, 0.5A PoE
Power Method Passive PoE
(Pairs 4, 5+; 7, 8 Return)
Wind Loading 77 lbf @ 125 mph
Enclosure Outdoor UV Stabilized Plastic
Mounting Pole-Mount Kit Included
ESD/EMP Protection Air: ±24 kV, Contact:± 24 kV
Operating Temperature -40°C to 70°C
Operating Humidity 5 to 95% Non-Condensing
Wireless Approvals FCC, IC, CE
RoHS Compliance Yes
Additional Images:
Return for:
Refund: Store Credit: Repair:
20 day(s) 40 day(s) 24 month(s)
Reviews
Customers who bought this product also purchased
MikroTik RBD52G-5HacD2HnD-TC, hAP ac²
MikroTik RBcAPL-2nD, cAP Lite
MikroTik RBcAPL-2nD, cAP Lite
EZ-RJ456AS-PT - Cat.6A, Shielded Perforated Connector - 1 pc
Ubiquiti UB-AM, Antenna Mount
Ubiquiti UB-AM, Antenna Mount
Ubiquiti N-SW, NanoSwitch, 3+1 Port PoE Passthrough Switch
EZ-HDCE - Hinged Die Cast Aluminum Outdoor Enclosure, IP56 - 1E4Ν
Ubiquiti PBE-5AC-Gen2, UISP airMAX PowerBeam 5AC 25 dBi
Ubiquiti Loco5AC, UISP airMAX Loco 5AC 13 dBi
SHOPPING CART
0 items
Manufacturer
Ubiquiti Networks
Ubiquiti Networks Homepage
Other products
Notifications more
Notify me of updates to Ubiquiti PBE-M5-400, UISP airMAX PowerBeam M5 400mm