Ubiquiti » UISP Network » ES-24-250W
Ubiquiti ES-24-250W, EdgeSwitch 24 250W
[1466][ES-24-250W]
 Order or Qty  Price
Prices exclude VAT
In Stock: 1
Checking vendor inventory...
Order Qty:
UPC:810354022241
ES-24-250W
Two SFP ports support uplinks of up to 1 Gbps.
Also features auto-sensing IEEE 802.3af/at and 24V passive PoE to power multiple devices on the network.
Specifications:
Dimensions: 485.04 × 44.45 × 285.6 mm
Weight: 3.7 kg
Total Non-Blocking Throughput: 26Gbps
Max. Power Consumption: 250 W
Power Method: 100-240VAC/50-60Hz, Universal Input
Power Supply: AC/DC, Internal, 250 W DC
LEDs Per Port:
RJ45 Data Ports
SFP Data Ports
PoE, Speed/Link/Activity
Speed/Link/Activity
Networking Interfaces: 24x 10/100/1000Mbps RJ45 Ethernet Ports
2x 1Gbps SFP Ethernet Ports
Management Interface: Ethernet In/Out of Band
Certifications: CE, FCC, IC
Rackmount: yes, 1U
ESD/EMP Protection: Air: ±24kV, Contact: ±24kV
Operating Temperature: -5°C to 40°C
Operating Humidity: 5 to 95% Noncondensing
Shock and Vibration: ETSI300-019-1.4 Standard
PoE Per Port:
PoE Interfaces: POE+ IEEE 802.3af/at (Pins 1,2+, 3, 6-)
24VDC Passive PoE (Pins 4,5+,7,8-)
Max. PoE+ Wattage per Port by PSE:   34.2 W
Voltage Range 802.3at Mode: 50-57 V
Max. Passive PoE Wattage per Port: 17 W
24V Passive PoE Voltage Range: 20-27 V