Ubiquiti » UISP Network » EP-54V-150W
Ubiquiti EP-54V-150W, EdgePower 54v 150W
[2012][EP-54V-150W]
 Order or Qty  Price
Prices exclude VAT
Ships in:
3-5 working days
Checking vendor inventory...
Order Qty:
UPC:810354023989
EP-54V-150W
The rack-mountable EdgePower features two PSU bays. One 54V, 150W AC-DC module is included, and an optional AC-DC or DC-DC module is available.
The EdgePower provides up to 150W of power output.
With an optional PSU in the secondary bay, the EdgePower may be configured to deliver up to 300W of power.
Specificationss:
Dimensions: 299.8 x 286.9 x 42.55 mm
Weight w/o Brackets: 2.7 kg
Power Method: 100-240VAC/50-60 Hz, Universal Input
Power Supply Module: 54V, 150W AC/DC, Model EP-54V-150W-AC, Installed in PSU 1
Maximum Power Output:   150W (1 PSU Module)
300W (2 PSU Modules @ 150W Each)
LEDs:
     Power
     Ethernet
     PSU
System On/Off
Management Port Link
PSU1+PSU2, PSU1/PSU2
Networking Interface: (1) 10/100 RJ45 Ethernet
Management Interface: Ethernet In-Band, Web UI
Rack-Mount: Yes, 1U High
Operating Temperature: 0 to 40°C
Operating Humidity: 10 to 90% RH
ESD/EMP Protection: Air ± 24kV; Contact ± 24kV
Certifications: CE, FCC, IC
Additional Images:
Return for:
Refund: Store Credit: Repair:
20 day(s) 40 day(s) 24 month(s)
Reviews
Customers who bought this product also purchased
Ubiquiti Wave-LR, UISP Wave Long Range
Ubiquiti UISP-CONNECTOR-SHD - 1pc
MikroTik RB952Ui-5ac2nD-TC, hAP ac lite TC
GM-2440, 24V/4A 96W, Power Adapter
MikroTik RB4011iGS+RM
MikroTik RB4011iGS+RM
Ubiquiti UF-SM-1G-S, U Fiber, Single-Mode Module, 1G, BiDi, 2-Pack
MikroTik S-31DLC20D SFP (1.25G) module, 20KM, Single Mode
MikroTik 48V2A96W, 48V/2A, Power Adapter
SHOPPING CART
0 items
Manufacturer
Ubiquiti Networks
Ubiquiti Networks Homepage
Other products
Notifications more
Notify me of updates to Ubiquiti EP-54V-150W, EdgePower 54v 150W