Ubiquiti » UISP Network » EP-54V-150W-DC
Ubiquiti EP-54V-150W-DC, EdgePower 54v 150W - DC
[2014][EP-54V-150W-DC]
 Order or Qty  Price
Prices exclude VAT
Ships in:
3-5 working days
Checking vendor inventory...
Order Qty:
UPC:810354025730
EP-54V-150W-DC
Optional power supply module for EdgePower 54V 150W, which has a secondary PSU module bay.
The module is hot-swappable and may works as backup PSU or for increasing the DC output power to 300W.
In backup mode, the secondary PSU remains inactive and offline.
Specifications:
Power Method: DC/DC 150W for 22 - 60V Input, DC Terminal Block for 54V Output
Power Supply: DC/DC 150W for 22 - 60V Input
Supported Voltage Range: DC/DC for 22 - 60V Input, 54V Output
Battery Type: 2/3/4 Series Lead Acid Battery
Maximum Charging Voltage:
2 Series
3 Series
4 Series
26.8 - 27.5V
40.2 - 41.2V
53.6 - 55V
Discharge Protection Voltage:
2 Series
3 Series
4 Series
21.5V
32V
43V
Charging Current:
0.3A
0.3A
0.2A
LED: System On/Off
Operating Temperature: 0 to 40°C
Operating Humidity: 10 to 90% RH
ESD/EMP Protection: Air ± 8KV; Contact ± 6KV
Certifications: CE, FCC, IC
Additional Images:
Return for:
Refund: Store Credit: Repair:
20 day(s) 40 day(s) 24 month(s)
Reviews
Customers who bought this product also purchased
Ubiquiti Wave-LR, UISP Wave Long Range
Ubiquiti U-PoE+, PoE Injector, 48V 30W, Gigabit, White EU
Cudy WR300, 300Mbps 2.4Ghz MESH Wi-Fi Router/AP/Repeater/WISP v1.0
Ubiquiti UISP-CONNECTOR-SHD - 1pc
Ubiquiti U-PoE, PoE Adapter 48V 15W, Gigabit, White EU
MikroTik S-31DLC20D SFP (1.25G) module, 20KM, Single Mode
MikroTik 48V2A96W, 48V/2A, Power Adapter
SHOPPING CART
0 items
Manufacturer
Ubiquiti Networks
Ubiquiti Networks Homepage
Other products
Notifications more
Notify me of updates to Ubiquiti EP-54V-150W-DC, EdgePower 54v 150W - DC