PoE » 802.3af/at Switch » GNT-P1008G6-F
Conexpro GNT-P1008G6-F, Outdoor Gigabit PoE Switch 8port (8 PoE-Out), 802.3af/at
[3133][GNT-P1008G6-F]
 Order or Qty  Price
Prices exclude VAT
Available on:
15 May 2026
Expected Qty:2
Checking vendor inventory...
Order Qty:
UPC:710497560290
GNT-P1008G6-F - Outdoor Gigabit PoE Switch 8port (8 PoE-Out), 802.3af/at
The ideal PoE switch for outdoor installations and power up to 8 devices (camera/Wi-Fi AP).
The switch offers silent fanless operation, 8x 10/100/1000 Mbps of which all 8 ports support the PoE function (802.3af/at, 30W/port, port No. 1 and 2 even supports 802.3af/at/bt - 60W/port)
Total PoE budget of 120W and power supply via a 230V AC connector thanks to the built-in power supply.
The entire outdoor chassis can be attached to a wall or to a mast with steel straps.
  • (8) 10/100/1000 Mbps PoE Ports
  • 230V AC power supply
  • (6) 802.3af/at PoE (30W/port) + (2) 802.3af/at/bt PoE (60W/port)
  • PoE budget 120W
  • Plastic chassis with IP65
  • Silent operation without fans
  • PoE watchdog
  • Dimensions 310 x 260 x 100 mm
  • Wall or mast mount installation.
Specifications:
LAN speed (8) 10/100/1000Mbps
Power over Ethernet 802.3at, 802.3bt
Power type PoE
PoE type PoE-Out
PoE-Out standards 802.3af, 802.3at, 802.3bt
PoE Out ports 8
PoE budget 120W
Max. power consumption  120W
Design Desktop
Fans Without fan
Chassis design Plastic
Operating temperature -10°C up to 55°C
Dimensions 310 x 260 x 100 mm
MAC address table 8000
Switchning capacity 16Gbps
Additional Images:
Return for:
Refund: Store Credit: Repair:
20 day(s) 40 day(s) 24 month(s)
Reviews
Customers who bought this product also purchased
Ubiquiti Loco5AC, UISP airMAX Loco 5AC 13 dBi - 5 pack
Cudy LT300, 4G LTE CAT4 N300 2.4GHz Wi-Fi Router v2.0