PoE » Desktop Adapter » POE-24-24W
Ubiquiti POE-24-24W, PoE Injector, 24V 24W, 10/100Μ, Black EU
[1180][POE-24-24W]
 Order or Qty  Price
Prices exclude VAT
In Stock: 6
Checking vendor inventory...
Order Qty:
UPC:810354023033
POE-24-24W
Designed by Ubiquiti for Station/CPE Devices.
The POE-24 (24V/1A) features earth grounding/ESD protection, power LED, remote reset capability, and is available in the EU (CEE 7/16) Version.
Powering Mode Pins (+) Pins (-)
2-Pair B 4,5 7,8
Specifications:
Output Voltage: 24VDC @ 1A
Input Voltage: 90-260VAC @ 47-63Hz
Input Current: 0.3A @120VAC, 0.2A @230VAC
Inrush Current: <15A peak @120VAC, <30A peak
Efficiency: 70+%
Output Ripple: 1% Max
Switching Frquency: 200kHz
Line Regulation: +/- 0.5%
Load Regulation: +/- 1%
Operating Temperature: -10°C to +60°C
Storage Temperature: -20°C to +85°C
Operating Humidity: 5% to 90% non condensing
Size (l x w x h): 85 x 55 x 33 mm
Weight: 115 gr
AC Connector: IEC-320 C6
Data IN / POE: RJ45 Shielded Socket
80% Current Indicator: Power LED will change color
Surge Protection: Common Mode
Clamping Protection: 11V Data, 77.5V Power
Max Surge Discharge: 1200A (8/20uS) Power
Peak Pulse Current: 36A (10/1000uS Data)
Shunt Capacitance <5pF data